У оквиру комеморативних свечаности посвећених депортацији и страдању зрењанинских Јевреја 18. августа 1941. које Јеврејска општина Зрењанин приређује годинама у овом периоду, Јеврејски историјски музеј поново гостује са сада већ веома популарном изложбом „Јевреји Србије у Првом светском рату“ у Народном музеју Зрењанина. Иницијатор и суорганизатор гостовања наше изложбе је госпођа Љиљана Попов, председница Јеврејске општине Зрењанин,
док се Народни музеј показао као сјајан домаћин што смо, уосталом, и очекивали с обзиром да смо у овом лепом Музеју гостовали и пре 8 година са једном другом изложбом.
По програму, окупљање чланова јеврејске заједнице и представника Савеза јеврејских општина Србије, пријатеља и колега, отпочело је од 10:30 сати, у петак 17. августа, у просторијама Јеврејске општине.
Пријатна атмосфера се потпуно променила изласком на мост на реци Бегеј, којом су зрењанински Јевреји, шлеповима, отпловили заувек ка немачком концентрационом и логору смрти на Сајмишту. Пре него што ће низ венаца јеврејских општина бити спуштен да плови Бегејом у истом правцу као и некада шлепери, говрили су др Тео Ковач, један од најуваженијих чланова српске јеврејске заједнице и сведок страшних времена, затим госпођа Љиљана Попов, а врховни рабин Србије, Исак Асиел, читао је кадиш – молитву за мртве.
Овај тужан обред настављен је у Народном музеју Зрењанина, у Великом салону, где је одржана свечана академија на којој су говорили помоћник градоначелника Зрењанина Душко Радишић, председник Савеза јеврејских општина Србије Роберт Сабадош, а приређен су и кратки, веома успели музички и књижевно – меморијални наступи.
Око 13 сати, у присуству великог броја званица и у пратњи колегиница из Народног музеја, кустоса Сање Врзић, задужене за односе са јавношћу, и главног кустоса за изложбу Биљане Димкић Крчмар, отпочело је свечано отварање наше изложбе „Јевреји Србије у Првом светском рату“, у Малом салону Народног музеја. Пригодан говор са занимљивим освртима на неке чињенице о српским Јеврејима у Великом рату, одржао је Александар Гаон, заменик председника Савеза јеврејских општина Србије и члан Музејске комисије Јеврејског историјског музеја.
О сâмој изложби и њеном циљу говорила је Војислава Радовановић, управница Јеврејског историјског музеја и аутор изложбе, која је уједно и прогласила изложбу отвореном уз буран аплауз.
Све наведене догађаје пратили су новински и телевизијски медији. РТС је емитовао одличан прилог још исте вечери у Културном дневнику првог програма РТС.