Наш Музеј у великој манифестацији МУЗЕЈИ СРБИЈЕ, ДЕСЕТ ДАНА ОД 10 ДО 10

Први пут ове године, на иницијативу ИКОМ-а Србије и Музејског друштва Србије, организована је изванредна манифестација под називом „Музеји Србије, десет дана од 10 до 10“, у којој је учествовало 67 музеја и сродних институција. Наравно, у манифестацији је учествовао и наш Јеврејски историјски музеј. Манифестација је трајала од 9. до 18. маја 2015, и на основу прецизних извештаја које су музеји – учесници поднели Организационом одбору манифестације, процењено је да је 190.000 људи посетило разне музеје широм Србије уживајући сатима, данима, у квалитетним изложбама, сталним поставкама и другим музејским садржајима, потпуно бесплатно. Поносимо се тиме што је наш Музеј био део ове инвентивне, племените и маштовите манифестације која је, као што видимо, резултирала великим интересовањем грађана Србије. Организациони одбор „Музеја Србије …“ као, уосталом, сви остали музеалци, професионално и практично су испланирали манифестацију према различитим могућностима различитих музеја, тако да су тих десет дана музеји – учесници, приредили музејске програме и били отворени за публику према својим материјалним и људским ресурсима. Највећи терет ове несумњиво врло амбициозно замишљене манифестације поднели су велики музеји (Народни музеј Београд, Природњачки музеј, Историјски музеј Србије, Музеј историје Југославије, Музеј Војводине Нови Сад, и други) који, уосталом, и јесу темељ музејске струке у Србији, и свега што та струка представља у најширем смислу.

Без обзира на све активности о којима пишемо на сајту, наш Музеј се свакако мора окарактерисати као мали музеј који, осим два запослена стручна лица и једног хонорарног сарадника, нема техничког и другог помоћног особља, нити је за учешће у „Музеји Србије, десет дана од 10 до 10“ имао припремљена финансијска средства. Ипак, наведене „ситнице“ нису нас уопште спречиле да учествујемо и то, може се рећи, сасвим успешно. Због недостатка особља нисмо мењали радно време и стална изложбена поставка Музеја била је уобичајено отворена за посетиоце. Али зато смо је обогатили веома занимљивим видео – презентацијама на тему „Јерусалим, свети град … очима туристе“ (презентација урађена на основу изложбе из 2011), и „Јевреји Србије у Првом светском рату“ (према актуелној изложби поводом обележавања стогодишњице од Великог рата). Ове две потпуно различите теме, биле су праћене одговарајућом музиком – прва веселим израелским мелодијама на хармоници, а друга српским познатим песмама из периода Великог рата у хорском извођењу, као што је „Марш на Дрину“, „Креће се лађа француска“ и другим. Музика увек утиче на атмосферу, па се и атмосфера целокупног Музеја мењала са променама које су се дешавале у том  видео и музичком кутку, који смо посебно уредили у једном делу предворја сталне поставке.

Да не бисмо остали само на томе, у другом делу тог истог предворја направили смо и једну мању, веома квалитетну изложбу цртежа цртача и сликара Моше Мевораха „Официри Краљевине Југославије – портрети из немачких заробљеничких логора 1941“.  Аутор изложбе је Барбара Панић, историчар уметности, кустос нашег Музеја.  JIM IZLOZBAMuzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 048

Београдски Јеврејин Моша Меворах, био је учесник у Балканским и Првом светском рату, био је официр Војске Краљевине Југославије, преживео је Холокауст и немачко војно заробљеништво, и дочекао лепу старост у Израелу бавећи се цртањем и сликањем портрета разних људи, у разним амбијентима. Уметнички ниво његовог рада био је такав да му је градоначелник Тел Авива 1975. године свечано урурчио значку за допринос ликовној култури града.

Изложба коју смо приредили обухватила је 19 оригиналних портрета које је породица Меворах – Петровић поклонила нашем Музеју, обогативши његову разноврсну ликовну збирку. Уз портрете, изложен је документарни фото – материјал, па чак и специјалне бојице Моше Мевораха које изгледају као дрвене бојице, али када се поквасе постиже се ефекат аквареле. Овај додатни материјал за узложбу позајмила је његова унука Рада Петровић.  Изложбу смо отворили 16. маја,  за 11. Ноћ музеја 2015, у склопу манифестације „Музеји Србије…“. За разлику од претходних дана када смо радили уобичајено из напред наведених разлога, те вечери Музеј је био отворен до поноћи, па је у року од око 5 сати код нас дошло више од 500 људи. Muzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 031 Muzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 020 Muzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 001 ALEKSMuzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 026 ALEKSMuzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 022 Muzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 021 Muzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 025 Muzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 035 Muzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 034JOV Muzeji Srbije 10 10_Noc muzeja 16 maj 2015 029

На крају, са радошћу констатујемо да је наш Музеј био добро посећен током целе манифестације „Музеји Србије, десет дана од 10 до 10“.  А када је све било завршено, једна наша колегиница из Народног музеја лепо је рекла: “… Е, следеће године може да буде само још боље!“